The Brits win big at BAFTAs 2010

  • Marie Claire is supported by its audience. When you purchase through links on our site, we may earn commission on some of the items you choose to buy.
  • The best of British triumph at BAFTAs as Carey Mulligan and Colin Firth both took home main prizes

    It was a triumph for the Brits at last night’s BAFTAs, as Colin Firth and Carey Mulligan both took home awards.

    SEE ALL THE BAFTA PICS HERE! 

    The stars collected the revered Best Actor and Best Actress prizes – 24-year-old Carey for her role in An Education and lovely Mr Firth for his part in Tom Ford’s directorial debut, A Single Man.

    COLIN FIRTH INTERVIEW

    It was another triumph for Mo’Nique, who claimed Best Supporting Actress for her role in Precious, while Christoph Waltz took home the Best Supporting Actor gong for his role on Inglourious Basterds.

    And as far as films were concerned, gritty war drama The Hurt Locker swept the board, earning a whopping six awards in total, including Best Director for Katherine Bigelow.

    Twilight star Kristen Stewart collected the Orange Rising Star award, beating off stiff competition from the likes of Carey Mulligan, Nicholas Hoult and Tahar Rahim to clinch her gong.

    The young star paid tribute to her loyal fans in her acceptance speech, saying: ‘Firstly I have to thank the fans of Twilight for proving to be the most devoted and attentive fans ever,’ before going on to thank her friends and family. 

    What did you think of last night’s ceremony? Did the right stars take home prizes? Let us know your thoughts in the comments box below.

    SEE ALL THE BAFTA PARTY PICS HERE

    SEE THE STARS WALK THE BAFTA RED CARPET 

    READ OUR COLIN FIRTH INTERVIEW

    Read the full list of winners below… 

    Best Actor
    WINNER: Colin Firth (A Single Man)
    Jeff Bridges (Crazy Heart)
    George Clooney (Up in the Air)
    Jeremy Renner (The Hurt Locker)
    Andy Serkis (Sex & Drugs & Rock & Roll)

    Best Actress
    WINNER: Carey Mulligan (An Education)
    Saoirse Ronan (The Lovely Bones)
    Gabourey Sidibe (Precious)
    Meryl Streep (Julie & Julia)
    Audrey Tautou (Coco Before Chanel)

    Best Suporting Actor
    WINNER: Christoph Waltz (Inglourious Basterds
    Alec Baldwin (It’s Complicated)
    Christian McKay (Me and Orson Welles)
    Alfred Molina (An Education)
    Stanley Tucci (The Lovely Bones)

    Best Supporting Actress
    WINNER: Mo’Nique (Precious)
    Anne-Marie Duff (Nowhere Boy)
    Vera Farmiga (Up in the Air)
    Anna Kendrick (Up in the Air)
    Kristin Scott Thomas (Nowhere Boy)

    Best Film
    WINNER: The Hurt Locker
    Avatar
    An Education
    Precious
    Up in the Air

    Best Director
    WINNER: Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)
    Neill Blomkamp (District 9)
    James Cameron (Avatar)
    Lone Scherfig (An Education)
    Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)

    Original Screenplay
    WINNER: The Hurt Locker
    The Hangover
    Inglourious Basterds
    A Serious Man
    Up

    Adapted Screenplay
    WINNER: Up in the Air
    District 9
    An Education
    In the Loop
    Precious

    Outstanding British Film
    WINNER: Fish Tank
    An Education
    In the Loop
    Moon
    Nowhere Boy

    Orange Rising Star Award
    WINNER: Kristen Stewart
    Jesse Eisenberg
    Nicholas Hoult
    Carey Mulligan
    Tahar Rahim

    Costume Design
    WINNER: The Young Victoria
    Bright Star
    Coco Before Chanel
    An Education
    A Single Man

    Make-Up & Hair
    WINNER: The Young Victoria
    Coco Before Chanel
    An Education
    The Imaginarium of Doctor Parnassus
    Nine

    Film not in the English Language
    WINNER: A Prophet
    Broken Embraces
    Coco Before Chanel
    Let the Right One In
    The White Ribbon

    Animated Film
    WINNER: Up
    Coraline
    Fantastic Mr Fox

    Cinematography
    WINNER: The Hurt Locker
    Avatar
    District 9
    Inglourious Basterds
    The Road

    Editing
    WINNER: The Hurt Locker
    Avatar
    District 9
    Inglourious Basterds
    Up in the Air

    Music
    WINNER: Up
    Avatar
    Crazy Heart
    Fantastic Mr Fox
    Sex & Drugs & Rock & Roll

    Production Design
    WINNER: Avatar
    District 9
    Harry Potter and the Half-Blood Prince
    The Imaginarium of Doctor Parnassus
    Inglourious Basterds

    Sound
    WINNER: The Hurt Locker
    Avatar
    District 9
    Star Trek
    Up

    Visual Effects
    WINNER: Avatar
    District 9
    Harry Potter and the Half-Blood Prince
    The Hurt Locker
    Star Trek

    Short Animation
    WINNNER: Mother of Many
    The Gruffalo
    The Happy Duckling

    Short Film
    WINNER: I Do Air
    14
    Jade
    Mixtape
    Off Season

    Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
    WINNER: Duncan Jones (director, Moon)
    Lucy Bailey, Andrew Thompson, Elizabeth Morgan Hemlock, David Pearson (directors/producers, Mugabe and the White African)
    Eran Creevy (writer-director, Shifty)
    Stuart Hazeldine (writer-director, Exam)
    Sam Taylor-Wood (director, Nowhere Boy)

    Reading now

    Popular